Telkin | Konular | Kitaplar

Telkine alet olmayın aman dikkat

Telkinsel fırtına.. cehenneme sel gibi akmak olarak tarif edilir. Bu süreçte konuşmalarınızla, hareketlerinizle, tavırlarınızla, paylaşımlarınızla telkine alet olmayınız.

Örneğin yukarıdaki cümlede geçen "cehheneme sel gibi akmak" sizde neyi çağrıştırdı.. Peki ya "paylaşımlarınız" ifadesi neyi çağrıştırdı..

Telkinlere alet olmak işte bazen böyle ufak bir kelime ile bile gerçekleşmektedir. Paylaşım kelimesi paylaşmak, beğenmek, dürtmek, takip etmek.. bunlar belki 10 sene önce çok farklı anlamlar ifade ediyordu. Fakat şimdi bu kelimeler üzerine yeni bir anlam yeni bir çağrışım yüklenmiş durumda. O kelimeyi gördüğü duyduğu okuduğu an insanın zihninde o kelime ile alakalı yüklenmiş perde arkasındaki şey ortaya çıkar..

Kullandığınız kelimelerin neyi çağrıştırdığına dikkat ediniz. Ne anlama geldiğine ve insanların zihninde nasıl bir resmin oluşabileceğini göz önünde tutunuz.. Şimdi "yobaz" desem ne düşünürsünüz.. Yüzde yüz dindar olsanız bile çarşaflı ve sakallı biri aklınıza gelmeyecek mi?

Bu kelimelerin anlam değiştirmesine galatlaşmak denir. Kelimelerin yozlaşması. Manai aslından çıkıp farklı anlamlar yüklenmesi..

Kullandığınız kelimeler çok önemli. Konuştuğunuz mevzular. Paylaştığınız resimler çok önemli. Bunların insanların bilinçaltında oluşan resimle birleşir.

Bazı kelime ve kavramlara sürekli ve ısrarla islam a karşı negatif anlamlar yüklenmektedir. Bunların bilincinde olmak gerekiyor. İte dalaşmaktansa çalıya dolaşmak gerekir. Kelimelerin de namusu, ırzı, haysiyeti, şerefi vardır. Kelimelerin şerefleri ile oynayanlar var. Kullandığımız kelimeler anlam bozulmasına neden olmakta. GDO lu kelimeler.. Genetiği bozulmuş kelimeler dilimize girmekte..

O yüzden aman dikkat edin. Telkinlere alet olmayın. Başkalarının transfer ettiği telkinlerin taşıyıcısı olmayın. Virüs bulaştırıcısı olmayın.

Örneğin, herşey nasip desem nasıl tepki verirdiniz..

Hayırlısı desem tepkiniz ne olur?

Allah verir elbet rızık desem nasıl cevaplardınız..

"Sevgilim her gün zorla beni sabah namazını kaldırıyor" dese biri siz bu kişiye nasıl tepki verirdiniz.. Ah keşke biri de beni zorla kaldırsa mı derdiniz? Vay vicdansız mı dersiniz.. bırak kızım sen o oğlanı mı dersiniz? Yoksa hayırdır ne sevgilisi? bu dinde yok mu derdiniz?

Olaylara gelişmelere yaptığınız yorumlar cevaplarınız değerlendirmeniz her biri birer telkin değil mi zan ediyorsunuz?

Aman dikkat...

Kelimelerinize dikkat ediniz. Sahip olduğunuz gücün farkına varınız.

İşte islam bu gücün kullanım şekline "emri bil maruf nehyi anil münker" demiş. Yani iyiliği emretmek, kötülükten men etmek..

Yani kişiyle sohbetinizde konuşmalarınızda hak yola uygun şekilde ifade etmek demektir..

Yani efendim, sen şimdi önce git güzel kuran okumasını öğren.. Tacvid ilmihal ve islami ilimlerle yoğrul ondan sonra iletişimini düzene sok demektir..

Cahilsen gelen vurur giden vurur.. gelen telkin eder, giden telkin eder.. Ve sen bu telkinleri bulaşıcı hastalık taşır gibi sağa sola taşırsın sadece..

Kendini geliştir yetiştir..

İslam ile tanış artık.. Özüne dön.

Konular